A nyárfák szegletében
2025. április 03. írta: l.balays

A nyárfák szegletében

Helyszín: a Fekete-erdő környékén lévő egyik nyárfasornál

A blog részére beérkezett, ismeretlen személytől kapott információ alapján.

(Érdemes előre tisztázni: a terület nincsen régészeti területnek minősítve és bármilyen régészeti területtől távol esik, ez ellenőrzésre került.)

A helyszínen lévő nyárfasor:

dji_0134.JPG

Néhány hónappal ezelőtt - álnéven - a blogot egy ismeretlen személy kereste meg írásban, aki nem kívánta felfedni kilétét. Azóta sem tudni, ki volt az, de ez nem is lényeges.

Nevezzük az illetőt Névtelen Forrásnak.

A Névtelen Forrás az üzenetében egy felettébb érdekes és helytörténetileg rendkívül fontos felfedezésről küldött rövid beszámolót.

Elmondása szerint évekre visszamenően egy nyárfasor mellett rézgyűrűt, valamint réz- és ezüstpénzhez hasonló pénzeket talált, melyekről a blognak megküldött üzenetében képeket is csatolt.

Továbbá a személy közölte, hogy a megtalálás helyének vonatkozásában adatgyűjtést végzett, melynek során műholdképen a helyszínen lévő fák mellett templomszerű kirajzolódást észlelt, ami a mellette talált tárgyakkal összefüggésben lehet.

Véleménye szerint - a műholdkép alapján - egy ismeretlen egykori templomhely lehetséges ezen a helyen. 

A Névtelen forrás által jelzett műholdképen a templomszerű kirajzolódás:

megkuldottb.jpg

Végül tavaly kimentem a Névtelen Forrás által közölt helyszínre, de mivel az akkor készült képeim elvesztek, így ismét fel kellett keresnem a szóban forgó helyet.

A terep vonatkozásában egy érdektelennek tartott területről beszélhetünk, ami nem régészeti terület...stb. 

Ennek ellenére a közölt információk és adatok alapján - amennyiben azok valósak - az eddig ismeretlen helynek történelmi, vagy történeti jelentősége lehet.

A Névtelen Forrás által az üzenetében megküldött képekből általam utólag összeszerkesztett képen egy vélt II. Béla ezüst dénár, ami a beszámoló szerint a műholdképen észlelhető kirajzolódás mellett került elő:

II.Béla ezüst dénár (?):

rrrr_2.jpg

II. (vak) Béla (1108 – 1141. febr. 13.) 

A még gyermek Béla és apja Álmos szemét 1113 körül - Béla 5 éves korában - a felingerelt Kálmán király az akkori kegyetlen szokások szerint kitolatta.

II. (vak) Béla 1131–1141 között volt király, élete nagy részében segítségre szorult, uralkodóként azonban erős országot teremtett, királysága területét gyarapította.

Közlés szerint szintén ezen a helyen került elő ez az érme is, ami akár III. Béla király korából származó rézpénz is lehet:

III.Béla rézpénz (?):

3_be_kettos.jpg

 III. Béla (1148 – 1196. ápr. 23.)

1172-1196 között volt király. 

III. Béla vélhetően bizánci példára veretett keleti hatásokat tükröző pénzeket.

A Névtelen Forrás - vagy helytörténeti kutató - által megküldött kép a talált gyűrűről és az egyik érméről:

13_2.jpg

A megtaláláskor készült képekről nem tudni.

Továbbá a fentieken kívül szóba került egy nyakba való réz kereszt is, amiről képet nem sikerült beszereznem, illetve 1-2 db. kovácsolt vasszeg, melyekről szintén nincsenek képek.

A fenti műholdképen látható területrész a magasból:

dji_0110_2.JPG

Miután elmentem megnézni az adott területet és annak szűk környezetét, azt tudom mondani, hogy közvetlenül a helyszínen bármilyen jellegű cseréptöredéket, kőmaradványt, kőtörmeléket egyáltalán nem tapasztaltam.

Ennek okán ezt a felmerült templomhely lehetőségét nem igazán tartanám elképzelhetőnek, de attól még felvetődhet, hogy esetleg mégis rejtegethet itt valamit a föld mélye.

Csak egy darab aprócska, ismeretlen csontszilánk volt az adott helyen (ezen kívül még egy pár centis, vörös tégladarabka):

img_20250401_120615.jpg

Felülnézet:

dji_0095_1.JPG

Más formában, kérdőjelesen:

dji_0122b.JPG

Számomra informatívabb a hely, mivel hozzávetőleg ismerem a környéket és vélt összefüggésekre tudok következtetni.

Lássuk a legfontosabb kérdést. Lehetett e itt templom?

A megadott helyen cserép és kőtöredék nem tapasztalható. A talált egy db. csontszilánk akármi lehet.

Általában a keresztény templomok "keleteltek" - bár ehhez nem értek:

...A "keletelt templom" kifejezés arra utal, hogy a templom főhajója úgy van tájolva, hogy annak fő iránya kelet felé mutat.

Ez a keresztény templomépítészetben hagyományos gyakorlat, mivel a keresztények számára a kelet szimbolikus jelentőséggel bír: Jézus Krisztus feltámadása és más vallási események kapcsolódnak hozzá.

A templomok főhajója tehát általában úgy van elhelyezve, hogy a hívek a szertartások alatt a kelet felé nézzenek, ahol a nap felkel, és a vallási szimbolika szerint ez a feltámadás irányát is jelzi...

Még egyszer a műholdkép (remélhetőleg jól jelöltem az É-i irányt):

eghd.jpg

A fentiek alapján nem tartom valószínűnek, hogy itt templom volt. A nyomok legrosszabb esetben lehetnek munkagép által hátrahagyott nyomok is, bár a templom forma és méret kétségtelen (~20/10 m).

Ennek ellenére a nyárfasornál - ezen a látszólag  jelentéktelen területen - az adatközlés szerint Árpád-kori pénzekhez hasonló érmék (lásd fent) és rézgyűrű féleség kerültek elő, ráadásul pont a kirajzolódásnál.

A helyszínről szóló információ azért is meglepő, mert a terület első ránézésre semmilyen különösebb jelentőséggel nem bír, sőt, ránézésre is teljesen érdektelennek tűnik.

Mivel kétszer is jártam a helyszínen, az ott tapasztaltak alapján a Névtelen Forrás által közölteket valósnak tartom.

Ezáltal ezen az adott területen valaha többen is megfordultak, legalábbis emberi jelenlét és tevékenység nyomai maradtak itt hátra a múltból.

A Névtelen Forrás titokzatos kiléte és az általa közölt információ még izgalmasabbá teszi az adatközlést.

További lényeges utólagos megállapítás, hogy régi térkép szerint - több mint kétszáz éve - itt egy olyan út haladt keresztül, amely út talán már jóval azelőtt is létezhetett.

img_20250401_120103.jpg

A bejegyzésben szereplő hely kapcsán felmerülhet, hogy ez a helyszín egykor különféle célokat szolgálhatott, de pontos rendeltetése ma már ismeretlen.

Lehetséges, hogy egy pihenőhely vagy gyülekezőpont volt, ahol emberek megálltak, időztek, esetleg találkoztak, erre utalhat a régi térképen feltüntetett, akkoriban itt elhaladó út jelölése.

Egy másik lehetőség, hogy valaha valamiféle épület állt itt, amelynek mára semmilyen kézzelfogható nyoma nem maradt fenn – talán az időjárás, az emberi tevékenység vagy más természeti folyamatok teljesen eltüntették a szerkezetét.

Emellett az is elképzelhető, hogy a terület egy korábbi, olyan esemény helyszíne volt, amelynek jelentőségéről az itt hátramaradt és előkerült tárgyak árulkodnak.

Lehetett egy fontos történelmi esemény, egy közösségi esemény, vagy egyéb jelenség által érintett terület.

Ami kimaradt: Szintén említésre került egy közeli lapos domb is, amiről teljesen megfeledkeztem és elfelejtettem megnézni, amit érdemes lenne idővel pótolni.

Mivel vélhetően az adatközlő olvassa majd a bejegyzést, köszönet a megküldött tájékoztatásért.

Ha valós a Névtelen Forrás adatközlése, akkor a hely múltja izgalmas kérdéseket vet fel, amelyek egyszer majd további kutatást érdemelhetnek.

250401

B.

Megjegyzés:

Érdemes figyelembe venni, ha nem lenne a blog, akkor ez az információ - valós e, vagy sem - elveszett volna.

Hasonló adatközlés alapján derült fény pl. a Gombán kb. 10 éve egy túrázó által megtalált bronzkori lándzsahegyre is, aminek később a megtekintésére is lehetőségem nyílt (korábbi bejegyzés a blogban).

Bár szeretem az ilyen és hasonló jellegű, adatgyűjtéseken és felmerült információkhoz kapcsolódó múltbéli nyomozásokat, ezeket tapasztalat szerint érdektelenség és egyéb okok miatt nem szokták figyelembe venni.

Ennek ellenére érdemesnek gondolom az ilyen adatokat lejegyezni, amennyiben időm engedi.

A bejegyzés trackback címe:

https://balays.blog.hu/api/trackback/id/tr4218830890

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gigabursch 2025.04.03. 15:57:47

Ez tök izgalmas és egyetértek!
Érdemes utánajárni!

Idézem meteo tanárom bölcseletét egy terepi kísérlet kapcsán:
„Vagy igen, vagy nem, de az legalább biztos!"

l.balays 2025.04.03. 16:45:07

@gigabursch:
Köszi. Van még egy két ilyesmi infó elfekvőben, meg idősebb adatközlő is van, fiatalkorában mit hol, hogyan találtak...stb..
Majd pontositok még ezt azt.
Riport még nem volt. :) Pl egy 50 évvel ezelőtti elbeszélést érdemes lenne mondjuk valami más formában megközeliteni.
süti beállítások módosítása