Fót, Sikátorpuszta - templomrom
2020. november **
Az interneten olvastam erről a helyről és nem túl sok információt találtam róla.
A hálózaton talált források főleg Szent Márton templomromként jelölik meg ezt a helyet, így én is abban a tudatban voltam, hogy az említett elnevezésű templom romjaihoz megyek, de mint később kiderült, a megmaradt kőfalak akár egy teljesen más Árpád korabeli templomromnak a maradványai is lehetnek.
A templomromnál háromszor voltam, pontosabban kétszer. Ugyanis elsőre nem találtam meg.
A próbálkozás (első alkalom)
Szokás szerint felületesen megnéztem, nagyjából hol is van ahová menni akarok és egyik nap délután, valamikor november első napjaiban elindultam. Fót, Sikátorpuszta mellett leparkoltam az autómmal egy áruházlánc parkolójában, fogtam a hátizsákom és átsétáltam az úton az erdős rész felé. Ezt a képet a második alkalom során csináltam utólag ( kár volt törölni az első képeket) először ezen a helyen kerestem a templom romjait:
- Fót, Sikátorpuszta egy része-
Előtte arról olvastam, akik itt jártak, sokat keresgélték a fák között, míg végül megtalálták a romokat. Gondoltam annál nagyobb lesz a sikerélmény, bementem én is a fák közé, az erdőszélen elszórtan terültek el az oda kihordott szemétkupacok.
Az oldalsó fás részen két favágó dolgozott, akikhez odamentem és kérdeztem tőlük, tudják e esetleg, hol van itt templomrom a fák között, de még csak nem is hallottak róla.
Összemászkáltam az erdőt, de semmi, pedig közben sokszor felfedezni véltem távolabb kirajzolódó köveket, de nem.. Kijöttem a mezőre. Hirtelen megjelent egy nagy fekete kutya, majd még egy. A szemeimmel valami vaskos faág után kutattam a földön a közelemben, amivel esetleg megvédhetem magam, de ilyen nem volt. Arra gondoltam majd a hátizsákom tartom magam elé ha a kutyák meg akarnának enni. Szerencsére egy férfi sétált elő a fák takarásából, a kutyák gazdája, akitől kérdeztem, hogy harapnak e a kutyák, mondta, hogy nem, de azért az ebek körbejártak és megszaglásztak.
A férfitől is érdeklődtem, aki csodálkozott, de ezután az ő telefonján kerestük a templomromot, hol lehet, illetve mondta, évek óta ide jár kutyát sétáltatni, de ilyesmiről nem is hallott. A templomromról talált valamit az interneten, ő is meglepődött, hogy tényleg van ezen a környéken ilyen, viszont nem jutottunk előbbre.
Visszamentem az autóhoz, ahol a telefonomon bogarásztam, majd újabb feltételezéseket követően visszamentem az erdőbe, ahol vagy két órán át mászkáltam, sokszor kidőlt fák és bokáig érő avar közt, míg végül elkezdett esni az eső és besötétedett, de a templomrom nem lett meg. Csalódottan indultam haza, elázva, fáradtan, sáros cipőben.
Miután hazaértem, otthon nekiültem a gépnek kutakodni és kiderült, a rom amit kerestem onnan jóval odébb található, teljesen más környéken. De mivel mindenképpen meg akartam találni, már azt terveztem, mikor fogok majd visszamenni legközelebb...
Megvan (második alkalom) 2020.11.08-án
Na most megleszel.. Így indultam neki. Az autómat ugyan ott tettem le, ahol előzőleg.
De megint elkapkodtam, mert mint gyaloglás közben kiderült, az eltérés vagy 2-3 kmre volt az érkezési helyemtől. Földutakon, út nélküli mezőn, üzemi építkezés mellett gyalogoltam végig, amíg végül megtaláltam amit kerestem. Egy szántóföld és földút mellett lévő bozótost, ami mellett egy vadászles volt. A vadászles volt a támpont, az egyik internetes források említette, hogy van egy vadászles a templomrom mellett. Mivel még fent voltak a falevelek a bokrokon, még a bozót mellől sem lehetett látni, hogy azon belül romok vannak.
A bozótos, fás kis rejtekhely:
- a templomromot rejtő fák és bozótos -
A bozótos és a környék kicsit magasabbról:
Amikor bementem a vadászles mellett, a templomrom falmaradványai fogadtak:
A következő képen a kép bal felső részében a kidőlt fa alatt talán látható lesz az a gödör, amit a leírások alapján az utóbbi években "kincskeresők" ástak ki, ki tudja, mit találhattak, ha egyáltalán találtak ott valamit:
A templomrom falmaradványai és egy nagyobb kidőlt fa:
Ezen a képen is látszik szemben, jobb oldalon a fal mellett, a kidőlt fa alatt az gödör, amit kiástak:
Itt még abban a tudatban voltam, hogy ez a Szent Márton templomrom, de pár óra múlva ez már megváltozott.
A falevelek középen egy halomba voltak söpörve, látszott, hogy valakik járnak ide és karbantartják a helyet.
Még egy közelebbi kép az egyik falról, amire ekkor rá volt dőlve egy fa:
Az ilyen helyeket egyszerűen imádom. Felülnézetből sem látszik semmi (itt még):
- a romokat rejtő bozótos felülnézetből, mellette, körbe traktornyomok -
Sok képet csináltam, legszívesebben mindet feltenném.
Még egy másik szemszögből a bozótos, ki gondolná, hogy egyáltalán van itt valami..?
Nagyon örültem, hogy megtaláltam a helyet. Még több mint 2 km gyaloglás várt rám, vissza az autómig.
Remélem nem baj, hogy nem írom le, pontosan hol van.. Aki szeretné megkeresni és megnézni, próbálja megtalálni, sokkal jobban fog örülni, ha végül ráakad. Egy kis internetes előzménykutatás után nem olyan nehéz.
Még egy kép az egyik falról:
Ezután hazamentem, majd örömmel tettem ki egy-két fényképet egy zárt csoportban, hogy a Szent Márton templomromnál jártam, ezt a helyet alig ismeri valaki. Pár pillanat múlva jött a hideg zuhany egy hozzászólás formájában, amit ide most beemelek. Mint utóbb kiderült egy neves szakértő szólt hozzá a hellyel kapcsolatban, a nevét nem említem, úgysem ez a lényeg, hanem a tartalma:
A hozzászólás:
"Ez bizony nem a Szent Márton templom romja, mert az nem itt, hanem Mezőszentmárton faluban, Rákospalotától északkeletre, a Régi Fóti út mellett, a Csömöri patak partján állt, ahol a Szentmárton hegy nevű domb őrzi emlékét, s ahol Melis Katalin 1975-ben azonosította. (Szent Martoni hegy, KF II. col. 32. sect. 50. 1861.)
Utólag olvastam, a hasonló helyeket jobb ilyenkor látogatni, mivel télen nem takarják a lombok a romokat és sokkal jobban kivehetőek a részletek. Itt már nem volt a kidőlt fa a rom falán, mint előzőleg.
Most is lefényképeztem a templomrom maradványait, néhány egymást követő kép:
Itt jól látszik a valakik által kiásott állítólagos kincskereső gödör:
Az interneten talált egyik leírás szerint a teljes falmagasságban álló templomfalat a II. világháborúban lőtték szét.
Ha egyáltalán erről a templomromról beszélünk... Mert ugyebár..
Az "építettemlékek" weboldal is Szent Márton templomromnak jelöli meg ezt a helyet, fényképekkel szemléltetve, ugyan innen.
Most amikor legutóbb itt jártam, ezen akadt meg a szemem:
Ez két szabályos furat féleség, a fal egyik kövében. Ha olvassák esetleg olyanok is akik értenek hozzá, kommentben jelezhetnék, vajon mik lehetnek ezek?
A következő képen az is látszik, melyik falhoz tartozik ez a kő, ez az egyik fal külső része:
Történeti leírás, ami vagy ehhez a templomromhoz tartozik, vagy nem, de itt ütközik az első, fent említett és idézett szakértői hozzászólással, vagyis lehet, hogy azzal ellentétben mégis a Szent Márton templomromról lehet szó...?
"A falut eredetileg Harkánynak nevezték (Sykathor alio nomine Harkyan), Harkány területén pedig két falu alakult ki: Mezőszentmárton, mely a mai Budapest XV. kerületének keleti felén kereshető és Sikátor. Az 1298-as oklevél szerint „Sz. Márton egyháza (Káposztás-)Megyer keleti szomszédja.” 1580 és 1590-ben pusztaként írták össze Alag pusztával együtt. Az egykori Sikátor templomát a 13-14. század fordulóján építhették, Szent Márton tiszteletére.
Regteluk határai között említi I. Lajos király 1347. február 2-i oklevele Harkány vagy Hartyánt, más néven Mezőszentmártont, mely utóbbi elnevezésről az óbudai káptalan 1335. március 17-i oklevele alapján (MOL DL 2884) tudjuk, hogy Szent Márton tiszteletére rendelt templomától (ecclesia Sancti Martini) származott. Ugyanazon Hártyán utóbb Sikátor nevet kapott, amint ez Zsigmond király 1415. február 3-án kelt rendeletéből (MOL DL 10305) és a budai káptalan 1472. január hó 6-án kelt okleveléből (MOL DL 17278) megállapítható, ahol mindkét elnevezés együttesen fordul elő (Sykathor alio nomine Harkyan). A Palota szomszédságában ma is meglevő Sikátor puszta tehát azonos a középkori Hartyánnal, illetőleg Mezőszentmártonnal s hajdani templomának maradványai nem régen még állottak a puszta közepe táján a szántóföldek között.
A lelőhely délkeleti részén templom falmaradványai láthatók… A rom a XVIII. századtól szerepel a térképeken. 1876-ban Arányi Lajos felmérte és elkészítette alaprajzát, valamint távlati képét az északkeleti oldalról. A szentély a nyolcszög három oldalával záródik és a szentély felé enyhén szűkül az alapozás szélessége. A bejárat a déli oldalon lehetett. Az MRT szerzői szerint a hajó és a szentély egyszerre épülhetett a 13-14. század fordulóján. Az Arányi idejében teljes falmagasságban álló templomfalat a II. világháborúban szétlőtték, és a maradványokat az 1970-es években nagyrészt elbontották. Így ma már a kőtemplomnak csak a hajó és részben a szentély 50-100 cm magas falai láthatók.
A jelenlegi romos épületben is jól kivehető a középkori templom Árpád-kori szentélyének nyújtott félköríves záródású formája. Mivel ásatás a területen még nem volt, nem ismerjük az építési periódusokat, azonban így is kivehető, hogy a szentély külső falának oktogonális kiképzése másik építési periódusból, talán a XV. századból való. Mára a templom teljesen elpusztult, a körítőfalak alig emelkednek a felszín fölé, a növényzet teljesen benőtte, és a meglévő falmaradványokat is elpusztítja." forrás: építettemlékek weboldal
Egy régebbi megtalált egyéb bejegyzésben a növényzet még valóban uralta a romot, de most mondhatjuk, hogy rendbe van téve.
Röviden ennyi. Majd még megpróbálom felvenni a kapcsolatot a régésznővel, van e esetleg szüksége ezekből a képekből néhányra, de ezt csak azután ha kitettem ezt a posztot.
Még egy utolsó előtti kép:
A kérdés megmaradt.. Ugyan, vajon melyik templomromnál jártam?
A Szent Mártoni templomromnál, vagy sem...? Kommentben esetleg ha van valakinek valami érdekes információja a helyhez, tegyen hozzá bejegyzést, megjegyzést.
Érdemes összehasonlítani, itt ez az oldal a templomromot késő románnak jelöli meg és vannak fényképek is róla, néhány éve hogyan nézett ki, teljesen más, elhanyagolt képet mutatott akkor az egész hely: templomrom.hu
Egyéb adatbázisban ha minden igaz, így szerepel a templomrom elhelyezkedése: Sikátor, Harkány, Rossztemplom-dűlő (Sikátor), Templom-dűlő
Két rövid videó (hang nélkül) ha valakinek van kedve belenézni (1-1 perc kb.):
Video 01.
Video 02.
A bejegyzés készült:
2020.12.04.
Balays