A 13459 sorszámú, roncsolódott és meggyűrődött jelvény az előkerülését követően készült fényképen (2021):
Régi mezőőr jelvény került napvilágra Cegléd határában - Cegléd, 2021.
Felfedezéssé vált egy kirándulás Cegléd külterületén, ahol egy föld felszínén heverő, kopott fémtárgy hívta fel magára a figyelmet.
Mint kiderült, nem csupán egy bádoglemez került elő a földről, hanem a magyar vidék múltjának egy különleges darabja: egy eredeti, régi mezőőri jelvény, amely a 20. század első felének világát idézi.
- a jelvény közvetlenül a megtalálását követő percekben (2021) -
A megtalált jelvény ovális formájú, középen a történelmi magyar címerrel, alján a „MEZŐŐR” felirattal.
A sorszám - 13459 - még most olvasható, annak ellenére, hogy az évtizedek során az idő vasfoga és a földforgatás erősen megviselte a fémet.
A régi jelvény a stílusa és kivitele alapján nagy valószínűséggel a Horthy-korszakból, az 1920 és 1944 közötti időszakból származik, amikor a mezőőri szolgálat a vidéki közbiztonság egyik alappillére volt.
A hajdani mezőőrjelvény egy régi tanya letűnt helyén került elő.
A mostani, kietlen térség egykor tanyákkal tarkított volt és a feltételezések szerint a jelvény egykori viselője - talán maga a tanya gazdája, vagy egy ott élő családtag - a környék mezőőri szolgálatát láthatta el.
- a megtalálás helyszínén 1963-ban még tanya állt, aminek mostanra már nyoma sincs -
A megtalált jelvény néhány hónap múlva a ceglédi mezőőrség egyik jelenleg is aktív tagjának lett átadva, akinél a régi jelvény ezúttal nem szolgálatot teljesít, hanem emléket őriz.
A lelet nemcsak egy elveszett tanya történetéről mesél, hanem emléket állít az akkori mezőőri szolgálat hagyományának is, amely évtizedeken át vigyázta a magyar vidék rendjét.
- a talált jelvény az átadás pillanataiban készült fényképen (2022. január) -
A jelenlegi mezőőr nagy becsben tartja a hajdani jelvényt, amely szimbolikusan a múltat és a jelent köti össze.
Történelmi háttér - a mezőőrség szerepe a magyar vidéken
A mezőőri szolgálat intézménye évszázados múltra tekint vissza.
A 19. század végétől és különösen a két világháború közötti időszakban a mezőőrök kulcsszerepet játszottak a földek, termények, szőlők, legelők védelmében, valamint a falusi rend fenntartásában. Uniformisban jártak, gyakran lőfegyverrel és hivatalos jelvénnyel - akárcsak a most előkerült darab - jelezve hatósági státuszukat.
Bár napjainkban a mezőőrség feladatköre részben megváltozott, a hagyomány és az elhivatottság, a szolgálat tovább él. A Cegléd határában talált jelvény nem csupán egy elveszett tanya hallgatag tanúja, hanem tisztelgés is azok előtt, akik a régi időkben vigyázták a magyar föld nyugalmát.
Egymás mellett egy mostani - valamint a 2021-ben előkerült, régi mezőőrjelvény:
- kép: 2022. január -
Villáminterjú a régi mezőőr jelvény megtalálójával:
- "..Mintha azt akarta volna, hogy észrevegyem..." -
- kora esti mező az előkerülés helyszínének közelében (2023) -
A történtekről a jelvény megtalálójának név nélküli beszámolója:
Hogyan történt a felfedezés?
- Véletlenül és egyben szerencsésen történt. 2021 késő őszén kirándulni voltam a ceglédi határban - egy kutat mentem megnézni - amikor észrevettem valamit a földön. Közelebb léptem és láttam, hogy nem csak egy konzervdoboz vagy valami modern hulladék, hanem egy régi, érdekes dolog lehet az. Felemeltem, és akkor vettem észre a címeres mintát és a feliratot: „MEZŐŐR”. Rögtön tudtam, hogy nem egy hétköznapi tárgyról van szó.
Mintha azt akarta volna, hogy észrevegyem, mintha egy üzenetet kaptam volna a múltból. Egy pillanatra elképzeltem, ki viselhette, milyen lehetett itt az élet, amikor a környéken még tanyák álltak.
Mi történt a megtalálás után?
- Először hazavittem és megtisztítottam annyira, amennyire biztonságos volt, nehogy kárt tegyek benne. Egy ideig csak nézegettem, de egyre kíváncsibb lettem, így utánanéztem, pontosan hol is találtam. Elkezdtem böngészni és a legnagyobb meglepetésemre kiderült, hogy pont ott, ahol a jelvényt megtaláltam, egykor egy tanya állt - ami már teljesen eltűnt. Gyanítható, hogy a jelvény a tanya egykori lakójáé lehetett, talán maga a mezőőr is ott élt.
Hol van most a jelvény?
- Később úgy döntöttem, hogy nem lenne méltó, ha csak otthon porosodna. Szerettem volna, ha olyan emberhez kerül, aki értékeli és tudja mit jelent. Így jutott végül egy jelenleg is szolgálatot teljesítő ceglédi mezőőrhöz. Nagy becsben tartja - ez számomra is fontos, mert így nem csupán egy tárgy lett megmentve, hanem egy darabka történelem is.
Mit üzen azoknak, akik szintén találnak ilyesmit a földeken, erdőkben?
- Azt, hogy álljanak meg egy pillanatra. Ha valamit találnak, ne dobják el, ne vigyék el úgy, hogy nem néznek utána. Mert minden ilyen tárgy mögött ott van egy ember, egy történet, egy korszak. Lehet, hogy egy elfeledett család utolsó nyoma. Amit talál az ember, sokszor nem csak egy tárgy, hanem emlék is egyben.
A régi mezőőr jelvény új birtokosa és őrzője 2023 év nyarán egy előkerült 2.világháborús, fel nem robbant aknavető-gránát körül a katonai tűzszerészek kiérkezéséig szalaggal jelöli és keríti el a területet:
- blog fótó, Cegléd egyik erdejében, 2023 nyarán -
Ki lehetett az egykori, rejtélyes mezőőr, a régi mezőőr jelvény hajdani tulajdonosa?
A sorszám 13459. Ez biztosan tudható.
Ahol a jelvény előkerült, valaha tanya állt, amiből mostanra már semmi sem maradt.
A megkopott mezőőrjelvény, horpadtan, gyűrötten, de mégis dacosan őrizte titkát a ceglédi határ csendjében, míg 2021-ben meg nem találták.
Kié lehetett? Ki viselhette egykor ezt a fémtáblát..?
Talán egy magányos, kemény tekintetű férfi volt, aki hajnalban már kint járta a határt, szürke posztókabátban, vállán puskával, fején széles karimájú kalappal.
Olyasvalakié, akit a nép csak „mezőőrként” ismert - nem névvel, nem történetekkel, csak a jelenlétével. Azé, aki tudta, mikor ki hajol a más földjére, ki indul este „tévedésből” rossz irányba, vagy ki hagyja nyitva a kiskaput a legelő szélén. Nem beszélt sokat, de mindenkit ismert. Még azt is, aki titokban rejtett pálinkát főzött az öreg diófa alatt.
Lehet, egy öregedő családapa volt, aki azon a tanyán lakott, ahol most már csak vadvirág nő és madarak tanyáznak. Ott, ahol ma semmi nem emlékeztet arra, hogy valaha ember lakott, állat járt, gyerek kacagott. A jelvényt reggelente tette fel, mikor munkába indult, vagy a ruhájára volt már szegezve. A föld, amit őrzött, a sajátja is volt, aminek minden rögét ismerte.
Lehet, hogy a jelvény egy háborút megjárt katona utolsó hivatalos jelképe volt, aki a viharos évek után itt, a csendben találta meg újra önmagát.
Vagy egy szegény napszámosé, akinek a mezőőri szolgálat jelentette a társadalmi megbecsülést.
Fotó nincs róla, nevét nem tudni.... Nincs adatlap a levéltárban, csak egy sorszám, egy gyűrött fémdarab, és egy darabka történelem, amely nem mesél el mindent. Mert a múlt némelykor megőrzi titkait.
De ha egy szélfútta délutánon arra jársz, ahol már nincs semmi - és egyszer csak felzizzen egy madár, a fű meghajol a szélben - lehet, hogy megérzed majd: valaha, valaki ott állt és figyelt...
A mezőőr, aki a 13459 sorszámú jelvényt viselte.
250518
B.
Adatlap az előkerült jelvényhez:
RÉGI MEZŐŐR JELVÉNY
- állapotkép: 2025. május -
Tárgy leírása:
Régi magyar mezőőri jelvény – azonosítószámmal
Tárgy típusa:
Szolgálati jelvény (mezőőri szolgálathoz)
Anyag:
Préselt fém (feltehetően sárgaréz vagy horganyzott lemez)
Méretek (becsült):
12–9 cm
Felirat:
– Alsó rész: MEZŐŐR
– Felső rész: 13459 azonosító szám
– Középen: sérült magyar címer (koronás kiscímer, hármashalommal és kettős kereszttel, körülötte babérágak)
Állapot:
Erősen sérült, középső része törött, több ponton repedt. A címer részben torzult, de az alapmotívumok (pajzs, kereszt, hármashalom) felismerhetők. Korrózió nyomai.
Feltalálás helye:
Magyarország, Pest vármegye, Cegléd külterülete
- lokalizáció: egy mező közepén, ahol korábban egy tanya állt (pontos előkerülési hely fedésben, nny.)
- A tanya 2021-re már teljesen eltűnt, fizikai nyomai nem maradtak fenn (rom, alap, egyéb szerkezet nincs a felszínen). 1941. évi kat. térkép a tanyát még nem jelöli. 1965-ben a tanya még állt, 1992. évi légifotón már nem látható. Egykori tanyahelyen apró épülettörmelék darabok.
Feltalálás ideje:
2021
Feltalálás jellege:
Véletlen felszíni előkerülés
Lelet jelentősége:
A jelvény a két világháború közötti időszakból származhat (valószínűleg a Horthy-korszakból, 1920-1944).
A „13459” azonosító szám alapján országos szériában készült darab.
A lelet valószínűsíti, hogy a tanyán, vagy a közelben korábban mezőőr lakott vagy az ott élő család egyik tagja mezőőri szolgálatot látott el.
Történeti háttér:
A mezőőrség a korszakban Cegléd térségében is fontos szerepet töltött be a külterületi rendfenntartásban. A jelvény hivatalos állami (vagy önkormányzati) kiadású lehetett, viselése szolgálati kötelezettséghez kötődött.