A kezdetek kezdetén:
" Gőzfürdő építés:
Borsody Sándor budapesti építész és vállalkozó Monoron (Pest megye) gőzfürdő építését kezdte meg s a fürdő berendezésére nyilvános versenytárgyalást fog hirdetni.
A mintegy 30000 forintba kerülő fürdő terveit nevezett építész irodájában lehet megtekinteni."
- forrás: Építészeti szemle, 1899 augusztusi száma
Megsárgult újságcikk 1899 októberéből már a monori Szent-Margit artézi és gőzfürdő megépüléséről tudósít:
- forrás: Budapest Napló, 1899 októberi száma -
A Monori Szent Margit Artézi és Gyógyfürdő története
(rövid történeti áttekintés a meglévő adatok alapján)
...A 20. század hajnalán, amikor Monor még mezővárosi hangulatát őrizte, egy korszakos vállalkozás indult útjára. 1899-ben Borsody Sándor fővárosi építész álmodott nagyot, s nem kevesebbet vitt véghez, mint Monoron egy modern artézi és gőzfürdő megépítését, amely a Szent Margit fürdő nevet kapta.
A fürdő a kor technikai színvonalán épült meg: modern berendezések, villanyvilágítás, tágas park, sőt még egy bérház is tartozott hozzá, így a főváros fürdőivel vetekedett. A létesítmény hamar Monor büszkesége lett, hiszen a leírások szerint akkoriban ez volt az egyetlen fürdő a monori járásban. Az újságok is megemlékeztek a különleges eseményről - Monor gyógyhatású fürdővel dicsekedhetett.
A létesítmény vízellátását egy hatalmas és mély artézi kút biztosította, amely a föld mélyéből fakasztotta a tiszta, gyógyhatású vizet. Úgy tudni, ez a kút ma is ott rejtőzik valahol a fürdő egykori kertjének mélyén, betemetve, földdel elfedve.
Fennmaradt emlékek szerint 1906-ban újranyílt a fürdő, immár kibővített szolgáltatásokkal: nagy medence, kávéház, italmérés és tiszta víz fogadta a vendégeket. A Szent Margit fürdőtelep a helyi közösségi élet központjává vált. A tulajdonos nagyobbik lánya után "Ilona gőzfürdő"-nek is emlegették.
A monori Szent Margit fürdőről az 1900-as évek elején képeslapok is kiadásra kerültek.
Egy ilyen képeslap egyikének felirata szerint a Szent Margit Gyógyfürdő épülete a monori Fürdő utcában állt. A képeslapot Budapestre címezték, amelyen a feladó azt írta, lakása a "Betlen u. 2" szám alatti fürdőházban található.
De a fürdő fénykora nem tartott örökké, épülete gazdát cserélt, majd csődbe ment. 1910-ben a Szent Margit Fürdőt 19.250 korona kikiáltási áron árverésre bocsátották.
Egy ideig gazdátlanul állt, majd 1920 körül végleg elbontották. Elbontása után sok téglája a környékbeli házak falában talált új otthonra, majd ezután a fürdő sorsa lassan feledésbe merült.
Csak sejteni lehet, hol állhatott: valahol a Petőfi Sándor, Mártírok és Wesselényi utcák által határolt területen, a mai vasútállomás közelében.
A fürdő helyén ma lakóházak állnak, s emlékét már csak néhány fennmaradt régi képeslap és a korabeli újságok híradásai őrzik.
Ma már csak találgatni lehet: pontosan hol is lehetett a Szent Margit gőzfürdő? Ki tudja már…
1901. évi képeslapon a monori Szent Margit Artézi és Gőzfürdő látképe:
- a kép forrása nem áll rendelkezésre -
1899 - a megépült fürdőnek bérháza és nagy parkja is volt:
- forrás: Alkotmány, 1899 szeptemberi számából -
Pesti Hírlap, 1899 - "Ártézi fürdő Monoron":
További régi képeslap a monori Szent Margit fürdő épületének képével, a lapon lévő egyéb felirat a Fürdő utcát tünteti fel (forrás: Magyar Mezőgazdasági Múzeum):
A képeslap túloldaláról több fontos információ is megtudható a fürdő kapcsán - továbbá a képeslapon egy hadisegély-bélyeg szerepel, amely 1914-15 körüli kiadású lehet:
- megj.: érdemes lenne utánanyomozni ennek a képeslapnak, ki, kinek, hova küldhette...stb.
Monor 1881. évi térképén a vasútállomástól északra beépítetlen területek, Fürdő utcát és Bethlen utcát még nem találni ezen a térképen (a monori gőzfürdő később 1899-ben épült) - kékkel feliratoztam a régi utcák jelenlegi elnevezéseit, az egykori gőzfürdő későbbi építésének vélelmezett helyét szimbólummal jelöltem:
A monori Szent Margit fürdőház a mostani Wesselényi utcában volt:
Pest Megyei Hírlap, 1974 - részlet F.J. írásából:
"...a mai Wesselényi utcát valamikor Fürdő utcának hívták, természetesen azért, mert abban állt a nyilvános fürdő épülete..."
Visszatekintés az 1900-as évek első éveiben még vígan működő fürdőházra - továbbra is F.J. írásából:
Pest Megyei Hírlap, 1974 - F.J.:
"....a fürdőház tekintélyesen kiemelkedett a környékből. Lépcsőkön kellett felmenni az üveges előcsarnokba. Két közös, nagy medence, állt a vendégek rendelkezésére és három kádfürdő. Egy hatalmas, mély kút szolgáltatta a vizet: ma is ott rejtőzik befödötten, elfeledten a kert mélyén.
A nagy kazánház egész nap üzemelt. Gyógymasszázst kérhettek a vendégek, s a tetőteraszon napozni is lehetett.
A monori gyógyfürdő fénykorában nagyon népszerű volt, sokan látogatták a század elején.
Az első világháborút megelőzően gazdát cserélt: 1912 tájt egy budapesti család vette bérbe.
A család nevére már nem emlékszik Décsey néni. Nem is lenne méltó az említésre, esetleg csak azért, mert e család birtoklása idején ment tönkre a fürdő. Igaz, hogy közbejött a világháború, gazdasági krízisével, de attól függetlenül rosszul is kezelhettek.
Az idő tájt Ilona gőzfürdőnek nevezték, a tulajdonosnő nagyobbik lányáról. Intim kis szobákat alakítottak ki az épületben, alig leplezett szándékkal, s ez a nem éppen tisztességes szándékú üzleti fogás pecsételte meg a fürdő sorsát.
Rossz híre lett mindenféleképpen..."
1910-ben a Szent Margit fürdőt 19.250- korona kikiáltási ár mellett árverésre hirdették:
(forrás: Budapesti Közlöny, 1910)
Még 2023-ban id. Borzsák Andrással beszéltem telefonon és érdeklődtem nála, hol volt Monoron a Fürdő utca, aki az alábbiakat mesélte az utca kapcsán:
"...Mikor gyerekek voltunk és a nagyszülőket kikísértük a vasúthoz, ők mondták mikor befordultunk egy utcába, hogy ez a Fürdő utca. A közelben volt arra egy kút is, egy rángatós kút...
A csomagokat sokszor előre vitték és mondták nekünk gyerekeknek, hogy majd a Fürdő utcán menjetek."
"... A Móricz Zsigmond utca a háború előtt pedig az Andrássy út volt..."
- id. Borzsák András elmondása, 2023
Ha hinni lehet a régi leírásnak, akkor a Szent Margit gőzfürdő (később Ilona gőzfürdő) talán ezen az utcasarkon lehetett - az alsó képet még 2023-ban készítettem, amikor a gőzfürdő helye után kutakodtam:
A Wesselényi u. és Petőfi utca sarkán álló épület térkép szerint egy nagyon régi épület. Ki tudja, nem rejtenek-e falai néhány téglát a hajdani, elbontott gőzfürdő téglái közül? (kép 2023)
Összeállítottam egy adatlapot az egykori gőzfürdő kapcsán, a rendelkezésre álló és elérhető, fennmaradt adatok alapján:
Monori Szent Margit Artézi és Gőzfürdő
Építés éve: 1899
Tervező és építtető: Borsody Sándor budapesti építész
Elnevezések: Szent Margit Artézi és Gőzfürdő, később Ilona gőzfürdőnek is nevezték (az akkori tulajdonos nagyobbik lánya után)
Elhelyezkedés: Monor, egykori Fürdő utca (a mai Wesselényi utca és Mártírok útja sarkán)
Épület jellemzői:
A fürdőépület két részből állt, egy bérházból és egy fürdőházból. Villanyvilágítása és modern berendezése volt. Lépcsők vezettek fel az üveges előcsarnokba. Az épületben két közös nagy medence és három kádfürdő kapott helyet. A vízellátást a kertjében található nagy és mély kút biztosította. A tetőterasz napozásra szolgált, az épülethez kazánház is tartozott, valamint gyógymasszázs szolgáltatás is elérhető volt.
Tulajdonosok: Kezdetben Monor község tulajdonában állt, majd 1906 körül egy budapesti család vásárolta meg. 1910 utáni években az adósságok felhalmozódása miatt elárverezték.
Későbbi sorsa: Az árverést követően évekig gazdátlanul állt és állapota jelentősen leromlott. Az épületet körülbelül 1920-ban bontották el. A bontás után a fürdő épületének tégláit egyes környékbeli házak falaiba is beépítették.
A régi és neves gőzfürdő napjainkra már feledésbe merült. Egykor víz csobogott ott, ahol ma csend van...
És ki tudja, talán egy napon újra előkerül a hajdani fürdő egykor betemetett, földdel borított kútja, amely a vizet szolgáltatta és amely ma is ott lapulhat az egyik lakóház hátsó kertjének mélyén valahol.
20250526
B.
Egyéb, lapszemle
Külön és utólag, halkan megjegyzendő, hogy az alábbi leírásban foglaltak szerint a fürdő az új tulajdonosok kezében félig meddig bordély-gyanúsan is üzemelt és vélhetően ez vethetett végett a fürdő jó hírnevének...
Pest Megyei Hírlap 1974, F.J. írása - fontos írás, sok információval:
Pest Megyei Hírlap, 1960:
Pesti Hírlap, 1899: