Mindössze egy forrásból tudtam meríteni, ugyanis további leírásokat nem találtam a történtekről, pedig régebben még emléktábla is volt a helyen.
Hónapokkal ezelőtt könyvben olvastam róla és mivel engem mindig megrendítenek az ilyen dolgok, a napokban elmentem és felkerestem az akkori események helyszínét.
A helyszín az akkori Irsa (azóta már Albertirsa), Kossuth Lajos u. 2. szám melletti útszakasz, ahol kilenc hadifoglyot végeztek ki és mészároltak le román katonák 1919. augusztus 02-án.
"Irsa, Kossuth Lajos utca 2.
A kis emlékliget mellett futó Köztársaság út túloldalán, az Irsay József-kúria régi kerítésénél volt a kivégzőhely." (1)
Utcakép: A Kossuth Lajos utca 2. szám előtti útszakasz - az egykori Irsay József-kúria (ma magánkézben lévő) épülete a képen jobbra, a kúria tornya őszi falevelek takarásában:
Azóta a környék kissé megváltozott, a régi leírás a Kossuth Lajos utca 2. szám alatti kúriát és a kúria Köztársaság úti emlékligettel szemben lévő régi kerítését említi, szóval hozzávetőleg itt történhettek az események..
A kúria mellé azóta üzletsor épült, de ami biztosnak mondható, hogy a kúria mellett, valahol az utcasarkon volt a mészárlás.
"Kilenc hadifogoly fegyvertelen vöröskatonát itt mészároltak le a királyi román hadsereg katonái.
Mint ismeretes, Szolnoknál súlyos harcokat vívott a magyar vöröshadsereg a Tiszántúlról támadó, francia ágyúkkal és puskákkal fölszerelt román hadtestekkel. A nagy erővel támadó románoknak sikerült átkelni a folyón, a magyarok meghátráltak és menekültek. A gyalogszerrel futók nyomában lovas századok fogdosták őket össze a mezőkön és mesgyéken...." (1)
Az Irsay József-kúria egy régi képen, amelynek egykor fakerítése volt:
A Kossuth Lajos u. és Köztársaság utca sarok, szemben az Irsay József-kúria épülete mostanság, összehasonlításképpen az előző képpel - az eltelt időben már hozzáépítettek és nagyban változott a környék is:
A kúria régi kerítése mellett lőtték le a kilenc hadifoglyot, 1919. augusztus 02-án, akik személye közül kettő ismeretlen maradt.
Hídvégi Lajos tanár adatgyűjtései alapján:
"Itt lőtték agyon őket. Szemtanúkkal beszéltem, akik látták a gyilkosságot, a földön fetrengő haldoklókat.
A kerítés tövében lelte halálát:
ABONYI TIVADAR, BLASKOVICS MIHÁLY, ILKOVICS GYÖRGY, KOCSIS MIHÁLY, KRAISEL KÁROLY és két ismeretlen, LÁNDZSÁK LAJOS, TOGYER ANTAL." (1)
A hozzávetőleges akkori helyszín a Köztársaság utca másik oldaláról fényképezve, a régi kúria épületét ebből az irányból már eltakarja az odaépült üzletsor:
1959. márciusában emléktáblát helyeztek el megemlékezésül, ami egy időben az itt lévő valamikori fűszerbolt falára volt kihelyezve:
"VILÁG PROLETÁRJAI EGYESÜLJETEK!
Ezen a helyen végeztette ki a burzsoázia 1919. augusztus 2-án a proletár haza védelmében részt vett vöröskatonákat
A dicsőséges Tanácsköztársaság 40-ik évfordulója alkalmából készítette Albertirsa dolgozó népe
1959. március 21-én
Az emléktábla a fűszerbolt falán van. Ez az épület az események után készült. Akkor bontották el a régi kerítést és állították alapjaira a betonból csináltat." (1)
Talán még vannak, akik emlékeznek erre az emléktáblára, vagy a régi fűszerboltra, aminek a falán az emléktábla volt. Kerestem a helyszínen, de emléktáblát csak egyet találtam, az közvetlenül a kúria bejárata mellett volt és az 1848-ra vonatkozott:
A kivégzésre elhelyezett emléktáblát már nem találtam meg, csak az előzőt, amit az 1848-as honvédek tiszteletére helyeztek el. Érdekes, hogy ez az emléktábla is a régi kúriánál lett elhelyezve.
A kivégzett kilenc hadifogoly közül egyikük túlélte a kivégzést:
"Akik tudják a tragédiát, tisztelettel lépkednek ezen a járdán.
Szerencsésen járt az egyik katona, aki a kivégzőhelyen föléledt, éppen arra járt az emberbarátságáról ismert Rózáné, segítségével elvánszorgott vele, gondozásba vették és a községet egészségesen hagyta el." (1)
Katonai légifotó 1965-ből - Az Irsay József-kúria és környéke, illetve a Kossuth Lajos u. és Köztársaság utca sarok, az egykori események helyszíne (a kúria épületét nyíllal jelöltem):
(Zárójelben megjegyzés: Ha kilencen lelték halálukat a kerítés tövében a régi leírás szerint, akkor a katonák - ha egy megmenekült közülük - eredetileg tízen voltak? Vagy kilencen voltak, de akkor csak nyolcan haltak meg, ha egyikük túlélte... Mindenesetre a leírás szerint az emléktáblán hét név volt és ezen kívül még másik két ismeretlen áldozat.)
Biztosan vannak még, akik néhány fennmaradt kérdésre még választ tudnának adni:
- Hol volt a régi fűszerbolt, aminek falára az emléktábla ki volt helyezve?
- Mi lett az emléktábla sorsa?
- Ki lehetett "Rózáné", aki az egyik túlélőt segítette?
- Ki lehetett az a hadifogoly, aki túlélte a kivégzést és vajon mi lehetett a további sorsa..?
- Maradt e még fent egyéb régi elbeszélés a történtekről, vagyis a kivégzéssel kapcsolatban a fentieken kívül?
A kivégzés Albertirsán 1919. augusztus 02-án történt...
Albertirsa, 1919. augusztus 04-e:
"A Vörös Hadsereg utolsó fegyveres alakulata, a Vörös Tengerész Dandár maradványa, 1919. augusztus 4-én este Albertirsánál letette a fegyvert egy Pest felől felvonult román lovashadosztály előtt." (2)
Szolgálati jegy, jelszavakkal (a kép forrása: Múzeumi Magazin 1969 (Budapest, 1969) / Cz. Nagyselyki Gabriella):
"A Vörös Hadsereg utolsó írása azon az egykori „császári és királyi” nyomtatványon, amelyet az Osztrák Nemzetközi Légió hozott magával Becsből, áprilisban. De ezeket a jelszókat már nem kérdezte soha senkitől senki..." (2)
„A dobok már nem dübörögnek, csak halk gyásszal peregnek.A zászlók sírva meghajolnak, s a szürke porba borulnak.." (2)
Most akár vége is lehetne a bejegyzésnek, de ha már szóba került, visszatérve a kivégzés helyszínén található Irsay József-kúria épületéhez, néhány mondat erejéig...
Az Irsay József-kúria
Az Irsayak első kúriáját a településen Irsay József emeltette a XIX. század elején, klasszicista stílusban.
"Az udvarház ötven évvel ezelőtt egy kis előkerttel, a Köztársaság útra nézve, zömök tornyával, sok ablakával kellemes látványt nyújtott. Kerítése téglalábazaton ritkás léc volt, tagoltan." (1) // - az előkert ezek szerint a mostani Árkád sor helyén volt. //
Egy előző kép a bejegyzésből, a kúria az említett téglalábazaton lévő ritkás léckerítéssel:
"A felszabadulás előtt közvetlen a kúria elé egy oda nem illő épületet emeltek, amely eltakarta és eltakarja ma is a régi kúriát. Magát a főépületet is erősen átalakították, ablakait kiszélesítették, és az udvari részen befalazták az oszlopos tornácát." (1)
Néhány régebbi kép a kúriáról:
- Kép forrása: www.sulinet.hu -
Az Irsay József-kúria épülete 1989-ben:
- kép forrása: Hídvégi Lajos: Pusztabokrok II -
Manapság a kúria épülete,utcaképen:
A fennmaradt szájhagyomány szerint a kúriába Bismarck, a későbbi vaskancellár is látogatást tett:
"A hagyomány szerint az Albertirsán állomásozó lovas században teljesített szolgálatot, és ebben a kúriában lakott Schwarzenberg herceg.
Egy alkalommal meglátogatta őt Bismarck, a későbbi vaskancellár, nyári idő volt és a kúria udvarán ültek, pihentek egy hársfa alatt. (Borovszky)
A vén hársfa ötven évvel ezelőtt még állt, dicsekedve mutogatta akkori gazdája." (1)
Katonai légifotó a kúria épületéről és udvaráról (1965) - vajon hol lehetett a vén hársfa az udvaron és rajta van e a légifotón..?
Irsay József az irsai vendégfogadóját a sárospataki kollégiumra hagyta:
"A Cegléden lakó Irsay József nem ápolta a családi kapcsolatokat, amit a végrendelete néhány sora is bizonyít:
"Pál öcsémre nem hagyok semmit."... "Klára húgomra hagyom ingatlanaimat"... "A sárospataki kollégiumnak az 500,- forintot érő irsai vendégfogadót hagyom."... "Ezüstneműimet, jószágaimat gazdasszonyomra, Diószeghy Erzsébetre hagyom."
A XX. század utolsó éveiben Irsay József udvarháza tőszomszédságában építették fel az ún. "Árkádok" üzletházsort, ami az egykori "kastélyt" ma erősen takarja." (3)
Régi térképen az Irsay József puszta:
Az Irsay József puszta a Habsburg Birodalom harmadik katonai felmérésének térképén (1869-1887) - Albertirsa dél-keleti részén van feltüntetve (szerintem innen nyugati irányba elhúzódott - most Homokrész I. kerület):
(Részemről kb. 18-20 évvel ezelőtt jártam az akkoriban lakatlan egykori Irsay József-kúria udvarán, amikoris ott bűncselekmény történt, de már annyira nem emlékszem az udvarára sem...)
Talán Albertirsáról, vagy a környékéről akadnak olyanok, akik hozzászólásokkal, vagy ide kapcsolódó történetekkel ki tudnák egészíteni a bejegyzést...
(A kivégzéssel kapcsolatban más forrást nem találtam.)
2021.11.16.
B.Kiegészítés 2021.11.18.
A bejegyzést követően üzenetet kaptam az albertirsai Major János úrtól, akinek megjegyzésével kiegészítem a bejegyzést:
Bismarck valóban járt Albertirsán, de nem Schwarzenberg hercegnél, hanem Hugo Alfred Adolf Fülöp Windisch-Graetz hercegnél volt látogatóban, de szó esik a hársfáról is:
"Bismarck nem látogathatta meg Schwarzenberget, mert ez akkor már halott volt.Hugo Alfred Adolf Fülöp Windisch-Graetz hercegnél volt látogatóban (1823. május 26., † 1904.) Felesége Luise, Mecklenburg-hercegnő (1824. május 18-án Ludwigslustban, † 1859 március 9-én Velencében) tagja volt a Mecklenburgi Nagyhercegháznak. 1849. október 20-án feleségül vette.
De erről maga Bismarck ír. Bismarck levele a feleségéhez, Johannához:
"Szolnok, den 27. Juni 1852.
A térképek közt fogsz Magyarországot ábrázolót is találni. Azon ráakadsz a Tisza folyóra, és ha Szegedtől felfelé indulva annak forrását keresed, reábukkansz Szolnokra. Tegnap Pestről vasúttal Alberti-Irsára utaztam, a hol W. herceg lakik, a ki M. hercegnőt vette nőül. Tiszteletemet tettem nála, hogy x-nek hírt adhassak hogylétéről.A falu a Duna és a Tisza között elterülő Alföld szélén fekszik, melyet tréfából meg akarok nézni. Kíséret nélkül nem engedtek utazni, mert a vidéket lovas rablóbandák, a kiket itt „petyár”-oknak neveznek, veszedelmessé teszik.
A schönhauseniekhez hasonló hársfa árnyékában elköltve a bőséges reggelit, egy nagyon alacsony parasztszekérre szálltam fel, melynek ülése szalmazsák volt."
További adatok a kivégzett vöröskatonákhoz:
"A kivégzett vöröskatonákhoz csak annyit, hogy az irsai katolikus temetőben vannak a sírjaik. A bolt faláról az emléktáblát azért távolították el, mert egy hatalmas vörös csillag volt rajta. Úgy tudom, a katolikus temetőben is ott van/volt a vörös csillag." (Major János albertirsai lakos adatközlése 2021)
Köszönöm Major Jánosnak a küldött információkat. Valamikor majd elmegyek az albertirsai katolikus temetőbe és ha megtalálom a kivégzett vöröskatonák sírját, a sírhely fényképével később szintén kiegészítem a bejegyzést.
Kiegészítés 2021.11.20-án:
- az említett Rózánéhoz, aki a kivégzés egyetlen túlélőjét segítette -
A bejegyzéshez fűződő nyilvános f.book hozzászólások közül:
Nagy Gábor, albertirsai lakos hozzászólása:
"Rozáné, Irsán bábaasszony volt. Dédunokája a feleségem. Rózánét tisztelték, szerették. Róla a helyi Baptista egyházban tudhatnak többet."
Kiegészítés 2021.12.05-én:
- a régi fűszerbolt és a kivégzettek sírhelye -
Bálint László hozzászólása szerint:
"A keresett fűszerbolt Albertirsán az Irsay kúria előtti épületben volt a Kossuth utca és a Köztársaság út sarkán, a jelenlegi Árkád üzletsor helyén. Az 1965-ös légifelvételeken látszik is az épület. Megboldogult ifjú koromban Népbolt néven futott a hatvanas-hetvenes években.
A kivégzettek sírja az irsai katolikus temetőben a főbejárattól balra, a Temető utcai kerítés mellett található mintegy húsz-harminc méterre a temető sarkától."
Kiegészítés - 2021.12.08-án
A tegnapi napon Bálint László információi alapján kimentem az albertirsai temetőbe és megkerestem, valamint lefényképeztem a kivégzett hadifoglyok sírhelyét:
Források:
(1) Hídvégi Lajos: Pusztabokrok II
(2) Múzeumi Magazin 1969 (Budapest, 1969) - Cz. Nagyselyki Gabriella
(3) www.sulinet.h