A minap Budapesten a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézetben jártam egy ünnepségen, melyet követően egy érdekes történetet ismertettek az intézet világháborús múltjából, amit gondoltam megosztok másokkal is.
(Az intézet elnevezése olvasatom szerint a történtek idején Svábhegyi Csillagvizsgáló Intézet volt, majd ezt követően lett később MTA Csillagvizsgáló Intézete, majd MTA Csillagászati Kutatóintézete)
A kutatóintézet főépülete napjainkban:
A rendezvényt követően körbevezettek minket és bemutatták a csillagvizsgáló néhány épületét és távcsöveit, ennek során került sor az alábbi történet ismertetésére is (amit a történetből sikerült megjegyeznem):
"A második világháború idején 1944-45 telén az intézet területére szovjet katonai csapatok vonultak be, hozzávetőleg 600 katona 200 lóval, akik az intézet udvarán és néhány épületében szállásolták el magukat. A tél hideg volt, a katonák fáztak. A szovjet katonai parancsnok felismerve az intézet és az ott lévő eszközök és a könyvtárban található több száz tudományos könyv fontosságát, kiadott egy parancsot, amelyben megtiltotta az intézmény könyveinek és felszereléseinek megrongálását, valamint a könyvtár ajtajába fegyveres őrt állíttatott, akinek tűzparancs volt kiadva a parancs megszegőivel szemben, az említett parancs pedig az épület falán is el lett helyezve írásos formában. Így menekültek meg az intézet könyvtárának könyvei, mivel a katonák a téli hidegben a könyveket eltüzelték volna."
A szóban forgó parancs ma is ott van az intézet egyik első építésű épületének helységében, bekeretezve és a falhoz támasztva, amit le is fényképeztem, amelyet szerintem nyugodtan nevezhetünk egy fontos történelmi dokumentumnak, az intézet történetének vonatkozásában mindenképpen.
A parancsnak az eredeti példánya, amely a háborúban az intézet falára volt kihelyezve - a dátum szerint 1945.02.06. keltezéssel, aláírója bizonyos "Szokolov" parancsnok:
Megpróbáltam saját magam lefordítani a parancson lévő szöveget, amely szabad fordításban nagyjából a következő:
"Itt található a csillagászati intézet, katonai egységek és egyéni katonai személyzet ne foglalja el a helységeket, az intézet és ingatlan felszerelését tudtom nélkül ne érintse." 6.2.45. Szokolov"
A parancs példánya abban a helységben van tárolva, ahol - ha jól emlékszem - ez a régi napfigyelő műszer található:
A parancs tárolási helyét képező épületről nem csináltam képet, helyette kép egy másik udvari épületről:
A rendezvényt követően, itthon utánanéztem egy kicsit az intézet világháborús időszakának..
Az intézet egyes épületeibe ugyan beszállásolták magukat a szovjet katonák és a bútorokat is eltüzelték, de a károk nem voltak jelentősek:
"1944. december 25-én az intézet területére bevonultak a szovjet csapatok. Néhány nap után sikerült a szovjet parancsnoksággal egyezségre jutni, hogy a könyvtárra, a fotolaborra, a múzeumra és családonként egy-egy szobára mentességet kapjanak a beszállásolási kötelezettség alól.
Nem lehetett elkerülni a beszállásolást az irodákban és a kupolákban, de aránylag ezekben is kevés kár esett. A beszállásolások 1945. február 15-e után szűntek meg.
A távcsövek optikáját már jó előre kiszerelték, így azokban nem esett kár, de a bútorokat elfűtötték, és a mechanikai részekben is keletkeztek károk.
1945. márciusában megindult a vízszolgáltatás, és július 14-től újra rendszeresen észleltek a 6"-es asztrográfon. A háborús károk tehát viszonylag jelentéktelenek voltak.
Igen nagy szerencse volt, hogy a főépületben levő több fontos helység mentességének köszönhetően a könyvtár ezt a zűrzavaros időszakot károsodás nélkül vészelte át. A háború alatt kiesett kiadványokat hamarosan sikerült pótolni." (1)
További néhány kép a csillagvizsgálókból:
Ha hideg van a vizsgálóban, néha jól jöhet egy ilyen meleg csizma:
Az intézetnek a legtöbb látogatója leírás szerint 1941-ben volt, ki tudja, megdőlt e azóta ez a rekord:
"Megalakulása óta az intézetet minden évben többezer érdeklődő látogatta meg. A derült éjszakák jelentős hányadát a bemutatásokra fordították. a rekordot az 1941-es esztendő tartja, amikor a csillagvizsgálót 4316 (!) látogató kereste fel." (1)
Ha a látogatási rekord esetleg nem is dőlt meg, az intézet könyvtára a szovjet parancsnoksággal történő egyeztetéseknek és a "parancsnak" köszönhetően megmenekült.
2021.08.26.
B.
Források:
(1) www.konkoly.hu