A bejegyzés tárgya: ismeretlen objektumok nyomai a szántóföldön
Helyszín: Cegléd, külterület
Fotózás közben, véletlenül észleltem a szóban forgó két objektumot Cegléd külterületén az egyik szántóm, majd a területet a fényképek alapján a későbbiekben tettem nagyító alá és próbáltam kielemezni.
A gabonában észlelt kirajzolódások fekete-fehér képen:
Mondhatnánk a négyzet alakzatra, hogy talán karám, de szerintem nem az. A szabályos kör alakzatra meg végképp nincs ötletem.
Az objektumok nyomai az egyik eredeti képen:
Az észlelt kirajzolódások érdekessége, hogy a terület két elpusztult középkori település helye között kb. félúton található, egy régi kiszáradt vízjárás mentén.
Évekkel ezelőtti műholdképen a rajzolatok:
Az elérhető egykori katonai térképek, katonai légifotók, műholdképek..stb., elemzései alapján - egy esetet kivéve - ezen a helyen különösebben nem volt semmi.
A négyzet alakzat
A négyzet alakzat egy régi, mostanra kiszáradt vízjárás mellet található, a kirajzolódás és a helyszínen tapasztaltak alapján egy része a vízállás felé eső lejtőjén. Hozzávetőleg tanyaméretű.
Mivel egy része lejtőre esik, ezért nem gondolnám, hogy karám lett volna.
Jobban megnézve nem is csak egy egyszerű négyzet alakzatról van szó:
A képeket nagyobb felbontásban elemezve mintha a közepén is lett volna valamilyen épület-féleség, illetve az objektum egyik sarka a lejtős oldalon egészen a csatorna partjáig húzódik:
Közvetlenül erre a területre - a négyzet alakzathoz - egyetlen régi térképen találtam ide vonatkoztatható valamiféle jelölést (faépület féleség?):
A térkép részleten az is kivehető, hogy az oldalsó vízéren keresztül akkoriban ide egy út vezetett, viszont a térkép hidat nem jelöl. A sarki vízállás nyoma későbbi katonai légifotón is észlelhető, illetőleg jóval mélyebb ott a kiszáradt meder is (lásd további képen).
Aratás után a kirajzolódás szinte láthatatlan:
Mivel a jelenlegi képeken pontosan nem minden kivehető, esetleg más évszakban informatívabb képeket lehetne készíteni.
Ezen a helyen a tarlón köveket nem lehetett itt találni, viszont a közeli két tanyából is alig maradt egy-két tégladarab, pedig azok épületei még 1965-ben is álltak.
Földközelből, aratás után a négyzetes alakzat egy részének nyomai:
A kör alakzat
(Itt azt is meg kell említeni, hogy nem ez az egyetlen kör alakzat. De erről majd máskor.)
A kör a négyzet alakzattól és a régi vízér partjától odébb található. Kérdéses az is, van e esetleges összefüggés a két egykori objektum között (korszak, rendeltetés, bármilyen jellegű kapcsolat...stb.).
A kör helyére viszont egyetlen térkép, vagy légifotó sem tüntet fel semmit. Sőt, aratás után a kör már egyáltalán nem volt kivehető, nyomait csak az álló gabona növényei mutatták.
A kör és a négyzet között kb. 100-130 méter lehet a távolság:
Az egyik oldala nyitottnak tűnik - bejárat..?
Egyelőre nem tudni, mikor és mi lehetett ezen a helyen (további adatgyűjtések lehetőség szerint kilátásba helyezve).
Kút, és környéke szerintem nem jöhet szóba, a víz ott volt a közelben, illetve a kör egy nagyon enyhe dombháton, vagy sík platón található, odébb a vízparttól.
A terület
A helyszín régi, mostanra már kiszáradt vízér felett, illetve mellett található. A négyzet és a kör közelében régebben 3 tanya is volt.
Az 1850-es években a vízér túloldalán, kb. 200 méterre volt egy tanya.
A későbbiekben 1880 körül már további két tanya is volt a közelben, 200-300 méterre. Ezek a tanyák még az 1960-as években is álltak, 1990 körül már nem voltak, addigra elbontották őket. Azt nem tudni, hogy ezeknek a régi tanyáknak volt e valamiféle közük, vagy behatásuk az alakzatokhoz.
A terület átfogó képen - éppen egy felhő árnyéka vetül a gabonára - a part mellett a négyzet alakzat:
Aratást követően - ennek a képnek a sarkába egy régi térkép részletét tűztem, mely szerint az 1800-as években a vízálláson keresztül ide egy út vezetett, ahol valamiféle (fa)épület állhatott - a T betűk régi tanyahelyek - a régi vízjárás nyomai is jól kivehetőek:
Térkép részlet 1880-ból - akkoriban a térkép szerint az észlelések helyén nem volt semmi:
1960-as évek - az első képen a négyzet helyénél mintha valami maradvány féleség látszódna:
A vízjárás nyoma, aminek kanyarulatában mocsaras vízállás, valamint a négyzet helye nyíllal jelölve:
Műholdképen a terület napjainkban:
Bármi is volt ezen a helyen, érdekes módon a gabonában látványosan megmaradtak a nyomaik.
2024.07.08.
B.
További képek:
Az egyik elképzelt variáció: