Boldogasszony templomrom
- második blogbejegyzésem -
A Boldogasszony templomrom a Balaton mellett, Alsódörgicsén található.
Remélem jól írtam az Alsódörgicsét, mert Dörgicse mellett egymáshoz közel több templomrom is van.
2020. július 15-én voltunk a Balatonnál kirándulni kislányommal és kisfiammal és több templom és várromot megnéztünk a környéken, ez volt az egyik közülük.
Úgy vettem észre, a Boldogasszony templomrom nem tartozik a közkedvelt templomromok közé, de nekem kifejezetten az egyik kedvencem, nagyon szép helyen van, rálátással a Balatonra és a szögletes formáit is egyedinek találom.
Rögtön egy távlati kép a helyről (háttérben a Balaton):
Voltak többen is turisták, volt aki sétálgatott, de többen üldögélve beszélgettek a fák melletti padokon. (Ha jól emlékszem padok voltak ott.)
Nekem nagyon bejön, hogy ilyen a szögletes formája:
Itt egy oldalsó kép, innen is látszik a Balaton: (reflektorok vannak mellette, éjjel is szép lehet megvilágítva)
Szemből egy kép:
Közvetlenül mellőle egy kép, ha feltekintünk:
Egy kép közelebbről, jók a boltívek és nekem tetszik a világos színe is:
Szép tiszta idő volt..
Egy kicsit magasabbról: ( a fák mellett valóban vannak padok, most látom)
A kedvenceim, a felülnézeti képek:
Még egy, közelebbről:
A torony felülnézete közvetlen közelről:
Ha fentről közelebb megyünk a torony mellé:
A torony a másik oldalról, különlegesek nekem a boltíves, téglával körberakott ablakok:
Utoljára még egy, oldalról ahol jobban látszik a falu is:
És most jöttem rá, hogyan kell itt kicsinyíteni a képeket, úgyhogy a legközelebbi posztnál más lesz az elrendezés. :)
Sok-sok képet csináltam, a többin már rajta vagyunk. Videót is, de azt még nem tudom, hogyan lehet ide feltenni.
A templomrom történetéből, amit innen olvastam: balatoniromok weboldal
"Alsódörgicse templomát először 1268-ban említik írásos források, ekkor a fehérvári őrkanonokság birtoka. Templomát Boldogasszony tiszteletére szentelték fel. 1548-ban égette fel a falut először a török.
A település hadak útjában feküdt, ezért a XVI-XVIII. században nagy pusztulások érték. 1548-ban felégette a török. 1553-ban, továbbá 1566, 1572, 1598 és 1613-ban is alávetett és adózik a töröknek. 1578-ban teljesen lakatlan. A Rákóczi-szabadságharc idején -1711-ben - pestisjárvány pusztít a faluban.
A korabeli dokumentumok szerint 1778-ban még működő szentes hely, de 1816-ban már romként írják le. 1938-ban történt meg első statikai megerősítése, 1967-68-ban pedig feltárták a területet.
A templomot nagy valószínűséggel a XIII. század közepén építették.
Békefi Reming az 1900-as évek elején a külső falon még emberalakokra emlékeztető falfestmény-töredékeket írt le.
Egy későbbi, második építési periódusban a XIV. század végén a templomot megerősítették, mind a torony, mind az oldalfalak támpilléreket kaptak. A templomot egy kb. 60 cm vastag kerítőfallal, úgynevezett cinteremmel vették körül, és a szentély mellé északi oldalról sekrestyét emeltek. A cinterem építésekor bonthatták le a templomtól észak-nyugatra fekvő lakóépületet, melynek nyomai megvannak. Padlója öntött volt, és kb. 60 cm-rel volt lejjebb a korabeli járószintnél. Legvalószínűbb, hogy ebben élhetett a templom papja. Egyidős lehetett magával a templommal."
Leírás részlet a régészeti feltárásokból:
"Feltehetően valamivel a kerítőfal építések után emelhették a templomtól délre eső L-alakú lakóépület komplexum északi, két helyiségből álló részét. Ez szinte bizonyosan a templom papjának lakhelyéül szolgált. Az északi rész nyugati szobája konyha lehetett egy feltárt kemencével, a keleti kisebb szoba pedig kamra lehetett. A délebbi épületkomplexum nagyobbik szobája szintén egy konyha lehetett, amely előtt keskenyebb tornác futott végig. A háznak feltehetően volt emelete is. A két nagyobb házat összekapcsoló helyiségsor gazdasági célokat szolgálhatott. a leletanyagokból, a kerámiák minőségéből feltételezhető, hogy a lakó nem volt szegény. Háztartási eszközök, kerámiák, szőlőművelő eszközök, lakatok, zárak és érmék kerültek elő a környékről, sőt, alsó-ausztriai I. Ferdinánd hamisított pfennigjéből is előkerült 5 db. A lakóházakat a 16. században érte a pusztulás, leégtek, valószínűleg török segítséggel. Helyükön a 17-18. században temető működött. Jelentős emléknek számítanak a magyarországi középkori lakóházak maradványai közül."
A történeti leírások forrása a balatoniromok weboldal.
(Minden blogomban kizárólag a saját fényképeim vannak.)
Innen mentünk a következő templomromhoz, amit majd elő kell keresnem.
2020.11.25.
Balays