Seprüsnél, az egykori középkori Félegyháza határrészen.
Börcsek-halom, Börcsök-halom - Söprüs Halom (?)
Véleményem szerint ezen a helyen valamikor egy dombnak (halomnak) kellett lennie.
A harmadik katonai felmérés térképe ezen a helyen a Börcsek elnevezésű halmot jelöli, amely halom esetleg azonos lehet Seprűs Halommal (az azonosság kissé bizonytalan, de vélelmezhető).
Elérhető leírást sem Seprűs Halomra, sem Börcsek-halomra nem találtam.
Börcsek-halom halom közelében - attól északra ~350 méterre - a második katonai felmérés térképe szerint (1819-1869) Seprüs területén akkoriban egy kő és faépületekből álló majorság, vagy tanyaközpont féleség állhatott, amit későbbi térképek már nem jelölnek. (Seprüs nem azonos a Klárateleppel)
SEPRÜS tanya általam vélt egykori hozzávetőleges helye - ahol közvetlenül ugyan nem jártam - de elméletileg ott nyomokban épülettörmelékeknek (apró tégladarabok, stb.) kellene előfordulni (kép közepe, alsó fele):
Ennek a majornak az épületeit a harmadik katonai felmérés térképe (1869-1887) már nem jelöli, a major akkorra már megszűnt létezni.
Seprüs a második katonai felmérés térképén (1819-1869) - az akkori épületek mellett közvetlenül út haladt el, a közelében két gulyakút is volt - a bejegyzésben szereplő halom Seprüs tanyától kissé délre volt:
A térképet jobban megnézve, az mintha jelölne valamit a halom közepén - a halom mellett pedig a Seprüs tanyához is vezető út haladt el:
Az egykori Börcsek-halom és környéke távlati képen:
Ami biztosnak mondható, hogy a harmadik katonai felmérés térképe szerint (1869-1887) ezen a helyen a Börcsek halom volt - hogy ez a halom megegyezik e Söprűs-halommal, az kérdéses:
A halom és környékén erdőkitermelés, majd erdőültetés volt - ki tudja már hányadik - a halom mostanra már teljesen megsemmisült.
Az egykori Börcsek-halom hűlt helye napjainkban - dombnak már nyoma sincs:
Műholdkép az utolsó faültetést megelőzően a területről - az erdő a halom és környékén jóval gyérebb volt:
A fakitermelést követően - a valamikori halom helyét nyíllal jelöltem:
A halom központi részének hozzávetőleges helye:
A Börcsek-halom a harmadik katonai felmérés térképén és 1965. évi katonai légifotón - érdemes összevetni a térképen és a légifotón a halom körüli négyzet alakzatú területet:
A halom helye és környéke egy másik szemszögből:
Börcsek-halma ezen a helyen lehetett:
A halom helyén mindenhol gombák vannak a homokban:
1777. évi Balla térkép részletén Félegyháza határrész és a Söprűs Halom:
Térképek összevetése:
Második katonai felmérés térképe (1819-1869) és Balla 1777. évi térképe:
1882. évi birtoktérképen:
1965 - katonai légifotó:
1992:
Börcsek-halom helyén járva:
A halmok típusai:
A megsemmisült Börcsek-halom és közvetlen környéke - napjainkra csupán felszíni foltok egy facsemetés fái között:
Ha tippelnem kellene, talán őr, vagy határhalomra gondolnék, viszont a halom és környékén elnyúlóan foltos a terület, valamint az 1777. évi Balla térkép szerint Félegyháza birtokhatára innen odébb volt. De a határvonal ezt megelőzően, vagy később lehetett akár másképp is.
A halom és környéke homokos talaj. A helyet éppen csak szemrevételeztem, érdemes lett volna egy kicsit bejárni, de ez nem történt meg. Talán ha valaki mást is érdekel a hely, ezt majd bepótolja.
Valamint azt gondolom, ha valamit nem látunk, attól még nem biztos, hogy nincs ott semmi. Még akkor sem, ha a halmot elhordták, vagy felszámolták (homokban megbújó tárgyak...stb.).
Amennyiben ezen a helyen valamikor, valamilyen kutatás történne és előkerülne valami, képek vagy információ a blog részére megküldhető.
Továbbá ha Börcsek-halom nem lenne azonos az 1777. évi Balla térképen feltüntetett Söprűs Halommal, abban az esetben Söprűs halmának is a közelben kellett lennie valahol.
Részemről inkább arra hajlok, hogy a két halom egy és ugyanaz lehet.
Kérdések:
Börcsek halma milyen halom lehetett? (őrhalom, határhalom, egyéb)
Mit jelölhet a halom közepén a második katonai felmérés térképe? (pl. torony, határkő, rom..stb)
Börcsek-halom azonos lehet e az 1777. évi térképen feltüntetett Söprűs Halommal? (esetlegesen)
Ha a fent említett két halom nem azonos, akkor hol volt Söprűs Halom? (közelben kellett lennie)
Mikor és hová tűnt a halom?
Tapasztaltak e valamit elhordás, vagy felszámolás során?
Továbbá bármilyen jellegű egyéb információ - régi történet, szájhagyomány, visszaemlékezés - melyek ha vannak - a blognak megküldhető, vagy hozzászólásként közzétehető.
(Amennyiben lesz ilyen, akkor a beérkező releváns és értékelhető további információkkal a bejegyzés kiegészítésre kerül.)
20241117
B.
Videó:
Egyéb:
1882. évi birtoktérkép szerint akkoriban Györgyei Adolfé volt ez a terület.
Ugyanez a térkép a Börcsekhalomtól délre eső területet "Rákóczy Erzsébet örök" elnevezéssel tünteti fel.
A terület Seprüs (Seprős) elnevezésének egyik verziója lehet, hogy a közelében az 1882. évi térkép szerint, ahol most facsemeték díszelegnek, a XIX. században részben szőlős volt (talán már ezt megelőzően, a XVIII. században is, lásd Seprős Halom elnevezés -1777):
Borseprő: a must erjedése után a letisztult bor alatt elhelyezkedő, a szőlőből és mustból származó szennyeződések elnevezése, általában a must 1/11 részéből lesz seprő -
Mező
Az egykori Seprűs területén, annak dél nyugati szegletében lévő mező, amelyen az első katonai térkép szerint egy forgalmasabb út haladhatott keresztül.
Ezen a helyen régi térképek és egyéb régebbi légifotók alapján tanya nem volt.
A nagy felbontású képen két négyzetes objektum is kivehetőnek látszik a területen, melyek ki tudja mik lehettek (karám, stb.)
A kataszteri térkép magassági pontot jelöl a mezőre.
A fentiek utólagos elemzések, mivel kifejezetten szeretem az ilyesmit. A mezőn nem jártam, azt csak a mellette lévő útról fényképeztem.